Korytarz życia, czyli dobry obyczaj każdego kierowcy

W wielu krajach korytarz życia, czyli pas ratunkowy tworzony dla pojazdów uprzywilejowanych poruszających się w korkach pomiędzy stojącymi samochodami, jest prawnie uregulowany. W Polsce stosowanie korytarza życia jest póki co kwestią dobrego obyczaju, o którym wie niestety mało kierowców.

Korytarz życia – jak go stosować?

Korytarz ratunkowy stosuje się zazwyczaj na autostradach czy drogach ekspresowych oraz w miastach w godzinach szczytu, gdzie ruch samochodów jest intensywny, a niemal każdy wypadek powoduje tworzenie się ogromnych korków. Wówczas słysząc nadjeżdżającą karetkę, straż pożarną czy policję należy zjechać na bok jezdni tak, aby po środku drogi utworzył się pas ułatwiający dojazd samochodów uprzywilejowanych na miejsce wypadku.

Zasada tworzenia korytarza życia na drodze dwupasmowej jest niezwykle prosta. Polega na tym, że kierowcy znajdujący się na lewym pasie drogi zjeżdżają na jej lewą stronę, zaś kierowcy poruszającymi się na jej prawej stronie – zjeżdżają na prawo. W ten sposób powstaje korytarz ratunkowy dla wszystkich samochodów uprzywilejowanych, a także służb porządkowych odpowiedzialnych za uprzątnięcie miejsca wypadku. Istotne jest pozostawianie większej odległości pomiędzy poszczególnymi samochodami, by w razie potrzeby mieli miejsce na swobodne manewrowanie pojazdem.

W przypadku drogi wielopasmowej zasada tworzenia korytarza życia nie jest jednoznacznie określona. Najczęściej samochody będące na lewym pasie zjeżdżają na lewo, a samochody znajdujące się na pozostałych pasach zjeżdżają na prawo. Zbliżając się jednak do zakorkowanego miejsca należy obserwować ruch drogowy przed sobą i w lusterkach. Jeśli kierowcy rozjeżdżają się w określony sposób, to należy postąpić tak samo. Cel działań jest jeden – utworzenie wolnego pasa umożliwiającego szybkie dotarcia odpowiednich służb do poszkodowanych.

Korytarz ratunkowy – dlaczego taki ważny

Przede wszystkim dlatego, że może nawet o 6 minut skrócić dojazd karetki na miejsce wypadku. A w takich okolicznościach często sekundy mają ogromne znaczenie i potrafią zaważyć na czyimś życiu. Zdrowy rozsądek i szybkość reakcji kierowców może więc pomóc uratować zdrowie bądź życie osób poszkodowanych w wypadku.

Korytarz życia a pas ratunkowy

Warto zauważyć, że pas ratunkowy jest zazwyczaj wąski i często zablokowany uniemożliwiając w ten sposób przejazd służbom ratunkowych. Z pasu ratunkowego korzystają kierowcy, których samochód uległ awarii typu: przebita opona, „zagotowany” silnik, by nie blokować ruchu na drodze.