Długoterminowy wynajem samochodu. Jak to wygląda?

Posiadanie własnego samochodu staję się obecnie koniecznością. Jeżeli mieszkamy w dużym mieście, a jedynymi potrzebami komunikacyjnymi, jakie są nam niezbędne to dojazd do miejsca pracy, zlokalizowanego w centrum oraz wypad na nieduże zakupy, to możemy sobie jakoś poradzić korzystając z komunikacji miejskiej. Problem zaczyna się, gdy samochód jest nam niezbędny do pracy albo mieszkamy pod miastem, gdzie komunikacja miejska kursuje rzadko.

Kupić samochód, a może go wynająć?

Zakup samochodu jest kosztowny. Znacznie obciąża domowy budżet, więc formę jego zakupu powinniśmy dobrze przemyśleć. Gdy myślimy o kredytowaniu zakupu do wyboru mamy właściwie dwie opcje: zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub leasing.
Kredyt gotówkowy to zobowiązanie zaciągane zazwyczaj na okres około 6 lat. Przez ten czas samochód traci na wartości, wysokość raty może ulec zmianie, w zależności od decyzji podejmowanych przez nasz bank oraz Narodowy Bank Polski. Jeśli samochód się w tym czasie zepsuje będzie to dla nas dodatkowym kosztem. Tak samo jest w wypadku ubezpieczenia, tego, które musimy wykupić, czyli OC oraz innych opcjonalnych. Nigdy nie możemy mieć pewności, jaką kwotę miesięczną przyjdzie nam zapłacić za miesięczne użytkowanie samochodu.
Drugą opcją jest leasing. Ta forma kredytowania polega na tym, że instytucja przekazuje nam w użytkowanie samochód w zamian za comiesięczną opłatę. Maksymalny okres leasingowy waha się w przedziale od 5 do 7 lat. Po tym okresie mamy prawo pierwokupu użytkowanego samochodu, chociaż nie zawsze jest to opłacalne. Leasing na krótki czas wiąże się oczywiście z większą opłatą miesięczną. Jej wysokość potrafi być naprawdę znaczna.
Co gdybyśmy potrzebowali samochodu na dwa lub trzy lata i nie dysponowalibyśmy kilkoma tysiącami na miesięczną opłatę? Czy wynajem samochodu na taki okres jest możliwy?

Wynajmij samochód. To opłacalne.

Alternatywną dla kredytowania zakupu jest jego wynajem. Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że wynajem długoterminowy nie wiąże się z obciążeniem zdolności kredytowej. Jest to niezwykle ważne dla przedsiębiorców, dla których większa zdolność kredytowa to większe szanse rozwoju firmy.
Prócz tego do najważniejszych zalet, jakie daje nam długoterminowy wynajem samochodu zaliczyć można stałą kwotę opłaty. Nie ulega ona zmianie przez cały okres trwania umowy. Jeśli spełnimy określone warunki możemy też liczyć na zwolnienie z opłat wstępnych. Gdybyśmy zamierzali wynająć większą liczbę samochodów firma odnajmująca zapewni nam ich administracyjną obsługę.
Dostępność modeli w ofercie najmu jest szeroka. Możemy wybrać odpowiadający nam model, ustalić ile kilometrów zamierzamy przejechać nim miesięcznie (od tego między innymi zależy wysokość opłaty za najem) oraz, jak już wspomniano, ustalić koszt, który nie zmieni się przez cały okres trwania umowy.

Czym wynajem różni się od leasingu?

Po pierwsze nie obciąża zdolności kredytowej. Miesięcznie płacisz tylko tyle, ile rzeczywiście samochód stracił na wartości. Dodatkowo w ramach miesięcznej raty często firmy oferują usługi dodatkowe. W ich zakres wchodzi ubezpieczenie, naprawy, przegląd, czy zakup i wymiana opon.