Folia ochronna na samochód

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się oklejanie samochodów folią ochronną. Jest to doskonałe zabezpieczenie lakieru samochodowego, które skutecznie chroni pojazd przed otarciami oraz odpryskami kamieni.

Skuteczność folii ochronnej

Warto zauważyć, że producenci folii ochronnych regularnie wprowadzają nowe rozwiązania, które mają jeszcze dodatkowo zwiększyć skuteczność. Szczególnie polecana jest samoregenerująca się folia na auto, która zapewnią 100 procent ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Podczas standardowego użytkowania pojazdu bardzo łatwo uszkodzić wierzchnią warstwę lakieru. Folia do oklejania samochodu jest niewidoczna i potrafi się samoistnie regenerować.

Usunięcie zarysowań

Nawet lekkie uderzenie kamieniem powoduje zarysowanie, które później ciężko usunąć. Wpływa to negatywnie na ogólny wygląd auta. Zanieczyszczenia organiczne, zasolone jezdnie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne również są czynnikami, które źle oddziałują na lakier samochodowy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wystarczy folia o grubości 150 mikronów, żeby skutecznie ochronić lakierowaną powierzchnię. Niezwykle przydatna jest funkcja samoregeneracji, która powoduje, że pod wpływem ciepła zarysowania wygładzają się. Z upływem czasu stają się one praktycznie niewidoczne. Warto pamiętać, że folia ochronna na samochód może być w każdej chwili usunięta. Nie musisz się przy tym obawiać, że uszkodzisz powierzchnię lakieru. Folia doskonale przylega do pojazdu dzięki laminowaniu wykonywanym na mokro w sterylnych warunkach. Samoregeneracja folii ochronnej następuje pod wpływem ciepłej wody oraz promieni słonecznych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu folia nie musi być tak często wymieniana. Do oklejania samochodów folią wymagana jest precyzja oraz doświadczenie. Niestety jest to skomplikowany proces, dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie tego zadania fachowcom. Zobacz także: folia na auto.

Najbardziej narażone elementy

W pierwszej kolejności okleja się elementy, które są narażone najbardziej na uszkodzenia. Reszta elementów jest oklejana przy użyciu powłoki ceramicznej. Niektóre części powinny być dodatkowo wzmocnione, ponieważ są szczególnie podatne na zarysowania. Najbardziej narażoną częścią samochodu jest przednia część maski oraz błotniki. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku przedniego zderzaka, lusterek oraz przednich lamp. Warto zadbać o to, żeby wymienione elementy były szczególnie mocno chronione. Nie należy zapominać również o zderzakach oraz progach, które również niezwykle łatwo uszkodzić. Cena oklejenia samochodu folią ochronną zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W sprzedaży jest dostępnych wiele różnych typów folii samochodowych. Niektóre przeznaczone są do klejenia na sucho, a inne na mokro. Duży wpływ na cenę ma również liczba elementów jakie chcesz okleić. Cena za oklejenie frontu samochodu oscyluje w okolicach 7 tysięcy złotych. Nałożenie folii ochronnej na zderzak tylny to kwota 1500 złotych, natomiast ochrona klamek i progów wewnętrznych to koszt 300-400 złotych.

Zakup folii ochronnej

Warto sobie uświadomić, że zakup folii ochronnej jest inwestycją w samochód. Dzięki niej pojazd przez długi czas może zachowywać świetny wygląd. W przypadku nieprawidłowo naklejonej folii ochronnej mogą pojawić się pęcherzyki powietrza, a brzegi folii mogą się odrywać. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wymienić folię, ponieważ nie zapewnia już wystarczającej ochrony. Dużą zaletą folii ochronnej jest fakt, że jest niewidzialna. Obecnie regularnie stosowane są lakiery wodne, nazywane także miękkimi. Są one bezpieczniejsze dla środowiska, ale jednocześnie są bardzo podatne na uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Samochód jest eksploatowany codziennie, a nawet zwykła jazda może doprowadzić do powstania rys oraz uszkodzeń. W przypadku lakieru wodnego wystarczy odrobina żwiru lub piasku, żeby zarysować powierzchnię. Należy pamiętać, że im więcej rys posiada pojazd, tym jego wartość jest mniejsza. Należy wybierać folie ochronne wysokiej jakości jedynie od sprawdzonych producentów. Za oklejenie przedniego zderzaka trzeba zapłacić około 1500 złotych. Cena w dużej mierze uzależniona jest od modelu samochodu oraz jego wielkości.

Koszty oklejenia samochodu

Pierwszym krokiem jest ustalenie przez konsultanta szacowanych kosztów usługi. Niektóre warsztaty samochodowe posiadają specjalne cenniki na swoich stronach internetowych. Obecnie nie istnieje skuteczniejsza forma ochrony lakieru przed zarysowaniami oraz otarciami. Po dobrze przeprowadzonej aplikacji folia powinna być całkowicie niewidoczna. Skuteczne zabezpieczenie karoserii powinno być podstawowym zabiegiem przeprowadzanym zaraz po zakupie auta. Dzięki temu auto zachowuje swoją wartość przez dłuższy czas. Należy pamiętać, że użycie folii ochronnej nie narusza struktury lakieru. Dlatego w każdej chwili może być bez problemu usunięta. Do przycinania folii używany jest ploter zamiast standardowych nożyczek. Podczas oklejania samochodu folią ochronną niezbędne jest użycie rękawiczek. Odpowiednie przygotowanie pozwala uzyskać idealny efekt pokrycia karoserii. Przed oklejaniem należy dokładnie umyć pojazd.