Ile kosztuje prawo jazdy w 2020 roku? Poznaj ceny za różne kategorie prawa jazdy i opłaty za egzamin państwowy

Prawo jazdy to ważny dokument, uprawniający do prowadzenia samochodów, co ma znaczenie na co dzień i podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Dlatego wiele osób, nie tylko w momencie ukończenia 18. roku życia, ale również i później decyduje się iść na kurs na prawo jazdy. Ile kosztuje prawo jazdy w 2020 roku i na jakie wydatki finansowe należy być przygotowanym, by móc je uzyskać?

Prawo jazdy – ceny w 2020 roku

Cena prawa jazdy zależy od konkretnej kategorii uprawniającej do prowadzenia różnego rodzaju pojazdów. Niezależnie od tego – na samym początku konieczne jest również zrobienie zdjęć do dokumentów i pozytywne przejście badań lekarskich, których cena mieści się w przedziale 100 – 200 złotych. Potem należy ponieść opłatę za sam kurs, co dokładnie zależny od kategorii praw jazdy, jaką chcemy uzyskać. Na cenę kursu ma wpływ również miejsce nauki – tj. konkretna szkoła nauki jazdy.

Kategorie prawo jazdy a cena za kurs

Prawo jazdy w najchętniej wybieranej kategorii B, która uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych, jakimi poruszamy się na co dzień, kosztuje średnio od 1200 do 2500 złotych w 2020 roku. Jest to koszt zajęć teoretycznych i praktycznych – czyli jazdy pod okiem instruktora (30 godzin). Jeśli już uda się nam pozytywnie zaliczyć cały kurs należy oczekiwać kolejnych opłat: za egzamin państwowy w wybranym, wojewódzki ośrodku ruchu drogowego. Cena wynosi od 140 do 250 złotych, co zależy od kategorii jaką chcemy uzyskać.

W 2020 roku, podobnie jak w poprzednich latach, mamy do wyboru rożne kategorie prawa jazdy, z czego każdy daje możliwość prowadzenia innych pojazdów mechanicznych. Ogółem jest ich aż 14. Najpopularniejsza to kategoria „B”, która daje uprawnienia do kierowania pojazdami o wadze do 3, 5 tony, motocyklami powyżej 135 cm sześciennych i ciągnikami rolniczymi z lekką naczepą – do 750 kg. Za możliwość posiadania takiego dokumentu należy zapłacić około 2 tysięcy złotych, co jednak dokładnie zależy do konkretnej szkoły nauki jazdy i ceny, jaką oferuje za kurs. Na zniżki mogą liczyć m.in. studenci oraz osoby bezrobotne, skierowane na kurs poprzez Urząd Pracy.

Jeśli chodzi o inne kategorie to ceny są porównywalne, a różnice są widoczne głównie w wyborze danej szkoły nauki jazdy. Na większe rozbieżności można wskazać podczas płacenia za egzamin państwowy. Wówczas to np. za możliwość przystąpienia do egzaminu na kategorię „AM”, która uprawnia do poruszania się motorowerem trzeba zapłacić średnio około 140 złotych. Opłata za przystąpienie do egzaminu w kategorii B + E, kiedy to zyskujemy uprawnienia na ciągnik z naczepą, a także na inne pojazdy z przyczepą, o masie powyżej 3,5 tony wynosi średnio 200 złotych. Podobny koszt odnosi się do kategorii D + E, tj. tej, która daje możliwość kierowania pojazdami o masie powyżej 3,5 ton, w tym także ciągnikami rolniczymi, autobusami i innymi.

Kiedy zdamy pozytywnie egzamin teoretyczny i praktyczny to radość z uzyskania prawa jazdy może nieco zmniejszyć konieczność liczenia się z kolejną opłata – tym razem za wydanie nowego dokumentu przez starostwo powiatowe. Opłata jaką poniesiemy z tego tytułu zależy do kategorii prawa jazdy i wynosi od około 100 złotych i więcej.

Jeśli zdałeś prawo jazdy, musisz wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie do samochodu.

Przeczytaj także więcej na temat obowiązku tworzenia korytarza życia.