Ile kosztuje wymiana opon?

Każdy kierowca wie, że samochód oprócz niezwykłej wygody i komfortu codziennego podróżowania, to także koszta. Nie tylko te związane z paliwem, lecz również z okresowym wymienianiem opon. Dlaczego jednak opony muszą być wymienianie, i tak właściwe, na jaką kwotę trzeba się przygotować podczas planowania wizyty u wulkanizatora?

Dlaczego warto wymieniać opony?

Zanim umówimy się do wulkanizatora na wymianę opon, warto sobie najpierw zadać pytanie, po co właściwie się to robi? W jakim celu warto ponosić koszt wymiany opon i tracić na to czas? Odpowiedź jest bardzo prosta, wynika to z podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa. Podczas zimy, gdy temperatura spada często znacznie poniżej zera, a na jezdni pojawia się śnieg, a często nawet lód, zwykła letnia opona nie będzie w stanie pracować w odpowiedni sposób. Spadek przyczepności będzie tak duży, że utrudnione będzie nie tylko prowadzenie się samochodu, co często nawet ruszanie i hamowanie. A to jak wiadomo, prowadzi do ogromnego ryzyka wypadku. Jedynie wymian opon na zimowe gwarantuje, że jeżdżenie samochodem w zimie będzie w dalszym ciągu bezpieczne.

Ile kosztuje wymiana opon?

No dobrze, lecz tak właściwe, ile trzeba zapłacić za wymianę opon? Co prawda wymiana opon cennik może mieć różny w zależności od rejonu Polski i oczywiście fachowości danego warsztatu, to jednak kwota powinna się mieścić w zakresie od 40 do 200 złotych za oponę. Z czego jednak wynika taka cena? Pamiętać trzeba, że opony nie wymieni się samodzielnie. Wymagany jest do tego specjalny, często niezwykle kosztowny sprzęt. Dodatkowo w ramach usługi wymiany opon, całe koło podawane jest także wyważeniu. Na cenę wpływa również rzecz jasna wielkość opony oraz typ felgi, na którą się ją zakłada. Inna cena będzie w przypadku felgi stalowej, a inna dla felgi aluminiowej.

Ile kosztują nowe opony?

Nie można jednak zapominać o tym, że na koszt wymiany opon składa się także cena zakupu drugiego kompletu ogumienia. A opony wbrew pozorom całkiem szybko się zużywają i już po kilku sezonach, czyli np. po 3 latach, konieczne jest kupienie zupełnie nowego kompletu. Jaki to koszt? Opony kupić można w wersji nowej lub używanej. W zależności od tego, jaki rozmiar opony się kupuje, oraz oczywiście od tego, jakiej będzie ona klasy, cena za komplet powinna wynieść od 400 do 900 złotych. Oczywiście tańsze będą wersje z drugiej ręki.

A które lepiej kupić? Nowe czy używane? Rzecz jasna o wiele lepszym wyborem będzie opona nowa, ponieważ nie tylko wystarczy na dłużej, co po prostu będzie pewniejsza i bardziej bezpieczna.

Na koniec warto sobie pozostawić odpowiedź na najważniejsze pytanie, czyli kiedy pomyśleć o wymianie opon? Jest to kwestia bardzo sporna, ponieważ z jednej strony opona letnia zupełnie nie nadaje się do jazdy w zimie, lecz z drugiej strony opona zimowa bardzo szybko zużywa się e warunkach dobrej, ciepłej pogody. Przyjmuje się, że najlepszy moment na zmianę opon, to gdy średnia temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również, jak wymienić koło w samochodzie.