Jak bezpiecznie przewozić dziecko samochodem?

Wyruszając w podróż razem z małym dzieckiem, warto wyposażyć samochód w odpowiedni fotelik. Należy też zapewnić malcowi optymalne miejsce w pojeździe. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas przewożenia dziecka?

Przewożenie dziecka w samochodzie

Obowiązek jazdy w fotelikach ochronnych dotyczy dzieci do 12 roku życia, o wzroście nieprzekraczającym 150 cm. Przepis ten nie zwalnia jednocześnie z konieczności zapięcia pasów. Pas biodrowy powinien zawsze przebiegać na wysokości miednicy. Pas pionowy musi natomiast zawsze opierać się ramieniu, a nigdy na szyi dziecka. W przypadku niemowląt fotelik samochodowy powinien być specjalnie dostosowany do wagi ciała. Na jego wyposażeniu muszą znajdować się regulowane pasy, zwykle pięciopunktowe. Odpowiadają one za stabilizację poszczególnych partii ciała dziecka. Podobnie jak w przypadku pasów dla dorosłych, skuteczność pasów fotelika zależy od prawidłowości ich montażu oraz użycia. Niemowląt nie można przewozić w gondolach wózków. Starszych dzieci lepiej natomiast nie przewozić na podwyższeniach, ponieważ nie chronią one tułowia w przypadku zderzenia.

Foteliki samochodowe

Podczas gwałtownych manewrów czy ostrego hamowania, dziecko w samochodzie bez fotelika jest całkowicie bezbronne. Formą zabezpieczenia nie może być trzymanie malca na kolanach lub rękach przez opiekuna. W momencie nagłego hamowania nie da się utrzymać dziecka, które napiera z siłą kilkudziesięciu kilogramów. Nieskuteczne jest także przypinanie dziecka wspólnie z dorosłym, jednym zestawem pasów. W razie wypadku, pas i napór opiekuna mogą nawet przeciąć dziecko w pół. Każdy fotelik samochodowy w określony sposób dostosowany jest do wagi dziecka. W sprzedaży dostępne są modele 0-13 kg, 9-18 kg oraz 15-36 kg. Dopasowując ten element wyposażenia, należy przede wszystkim sprawdzić odpowiedni poziom ochrony głowy dziecka. W fotelikach 0-13 kg, nie powinna ona wystawać ponad oparcie. W pozostałych przypadkach, oparcie nie może się znajdować poniżej linii oczu małego pasażera.

Miejsce dla dziecka w samochodzie

Dla dzieci najbezpieczniejsze jest środkowe miejsce na tylnym siedzeniu samochodu. Powinno ono jednak posiadać pasy trzypunktowe oraz odpowiednio dużą szerokość, dzięki czemu będzie tam można stabilnie oraz bezpiecznie zamontować fotelik. Jeżeli nie jest to możliwe, innym rozwiązaniem może być przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu za fotelem pasażera. Warto pamiętać, że miejsce za fotelem kierowcy jest mniej bezpieczne. Zgodnie z prawem, dzieci mogą być przewożone także na fotelu przednim. Miejsce to nie może jednak posiadać włączonej poduszki powietrznej. Z reguły nie jest to szczególnie bezpieczne rozwiązanie, dlatego lepiej go unikać. Dziecko warto jak najdłużej przewozić tyłem do kierunku jazdy. Zapewnia to malcowi znacznie lepszą ochronę przed ewentualnymi urazami, zwłaszcza głowy i kręgosłupa. Należy też pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu pasów. Warto je również wymieniać, zwłaszcza po jakimkolwiek poważnym wypadku lub uszkodzeniu. Zadanie to najlepiej powierzyć sprawdzonym fachowcom.