Jak usunąć rdzę z samochodu?

Rdza, która pojawia się na karoserii samochodu, niezależnie od jego marki – zawsze psuje jego estetykę, a w konsekwencji niszczy go i powoduje spadek jego wartości. W naszym kraju zdecydowanie najczęściej przyczyną korozji, a następnie rdzy na metalowych częściach pojazdów jest sól, którą tak obficie posypywane są drogi w sezonie zimowym. Sól działa destrukcyjnie zarówno na podwozie jak i nadwozie samochodu, gdyż wchodzi w reakcje chemiczne powodujące korozję. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem? Jak usunąć rdzę z samochodu?

Czym usunąć rdzę?

Z pewnością dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że auta, które są garażowane są znacznie mniej podatne na rdzę. Jej powstawaniu sprzyjają wilgotne warunki, w których trzymamy nasze samochody. Jednakże, nawet na garażowanym samochodzie w końcu możemy dopatrzeć się niewielkich ognisk rdzy na karoserii, które mimo wszystko nie stanowią jeszcze dużego problemu. Najczęściej miejscami, w których pojawia się rdza są zderzaki, nadkola lub też drzwi. Zawsze możemy podjąć radykalne kroki i wymienić te elementy na nowe, kiedy widzimy, że są one mocno skorodowane. Drugim rozwiązaniem jest polakierowanie najbardziej skorodowanych elementów, co jednak również nie należy do najtańszych, dostępnych rozwiązań. Jeśli jednak chcemy skutecznie pozbyć się dużych elementów rdzy – tylko takie rozwiązania nam pozostają.

Z mniejszymi ogniskami rdzy można poradzić sobie poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. W przypadku płytszych rys, odpowiedni preparat na rdzę to specjalna pasta lub mleczko. Po dokładnym umyciu samochodu najlepiej nałożyć cienką warstwę takiego preparatu, a potem czyścić punktowo karoserię padem polerskim. W przypadku większych elementów można wykorzystać papiery ścierne o różnej ziarnistości po to, aby zdrapać rdzę. Oczywiście, należy robić to delikatnie i z dużym wyczuciem, aby nie zarysować lakieru więcej niż jest to niezbędne. Jeśli zeszlifujemy zbyt wiele, operując gruboziarnistym papierem ściernym, może okazać się konieczne wypełnienie danego miejsca z użyciem szpachli epoksydowej. Po wygładzeniu powierzchni stosuje się lakier w sprayu w odpowiednim, pasującym kolorze. Całość najlepiej będzie dodatkowo zabezpieczyć twardym woskiem.

Taka walka z pierwszymi oznakami rdzy na samochodzie może przynosić naprawdę dobre rezultaty. Jest to też dość tania opcja. Trzeba jednak zachować pewną ostrożność, a także precyzyjnie wykonywać każde działanie. Profilaktycznie, w zimie warto często pielęgnować samochód regularnie usuwając sól z karoserii.