Jak wyposażyć auto na wakacyjny wyjazd?

Miesiące letnie szczególnie sprzyjają podróżom. Wiele osób jako środek transportu wybiera własny samochód, co ma oczywiście mnóstwo zalet. Do takiej podróży bez wątpienia trzeba się przygotować, odpowiednio wyposażając pojazd.

Bezpieczeństwo to priorytet

Niezależnie od tego dokąd jedziemy i w jakim „składzie” podróżujemy, bezpieczeństwo trzeba postawić zawsze na pierwszym miejscu. Są rzeczy niezbędne, które muszą znaleźć się w każdym samochodzie. Gaśnica, która znajdowała się pod ręką, uratowała już życie niejednego kierowcy i pasażera. Przed wyjazdem, odpowiednio wcześnie, należy sprawdzić czy gaśnica posiada aktualną datę ważności. Trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe to również niezbędne wyposażenie samochodu.
Zobacz również: Jak bezpiecznie przewozić dziecko samochodem

Choroba nie wybiera

Choroby i różne niedyspozycje organizmu najczęściej atakują w najmniej spodziewanych okolicznościach. Dzieci i dorośli muszą mieć zatem dostęp do leków. Oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkich chorób, które mogą przytrafić się w podróży, jednak każdy zdaje sobie sprawę, że leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz coś skutecznego na chorobę lokomocyjną zdecydowanie warto wziąć ze sobą, zamiast w nerwach szukać najbliższej apteki. Nie wolno też zapomnieć o plastrach czy bandażach, na wypadek zranienia.

Elektronika czyli gadżety XXI wieku

Szczególnie jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, przyda się „elektronika”, która zapewni najmłodszym rozrywkę. Dzieci zwykle nudzą się w podróży. Dorośli zresztą również. Warto zrobić co w naszej mocy, by maluchy nie płakały i nie marudziły. Tablet z zapasem bajek i gier będzie idealny. A kierowcy na pewno przyda się zestaw głośnomówiący, bo przecież nie wolno prowadzić samochodu i jednocześnie rozmawiać przez telefon komórkowy. Nie chodzi już nawet o ryzyko otrzymania mandatu, ale o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych członków ruchu drogowego. W podróży niezbędna jest także nawigacja i to dobra, z aktualnymi mapami i powiadomieniami o utrudnieniach na drodze.

Czytaj również: Czym jest korytarz życia i jak go stosować.

Wakacje marzeń

Udane to wakacje to takie, które będzie się jeszcze długo wspominać z uśmiechem na twarzy. Przede wszystkim jednak, oprócz wspominania wszystkich przygód, trzeba zadbać o to, by wszyscy – kierowca i pasażerowie, bezpiecznie dotarli do celu i wrócili do domu. Co roku na drogach ginie wielu ludzi. Wielu wypadkom można by było zapobiec, gdyby samochody były lepiej przygotowane do jazdy. Auto przed podróżą należy sprawdzić u zaufanego mechanika – czy na pewno auto nadaje się do dalekiej jazdy? A może trzeba coś wymienić, przykręcić, uzupełnić płyny? W kwestii uzupełniania płynów trzeba zadbać, aby kierowca zawsze wsiadał za kierownicę wypoczęty, aby pił dużo wody mineralnej, która nie pozwoli mu się odwodnić, szczególnie gdy panują wysokie temperatury.

Warto także pamiętać, aby w samochodzie umieścić skrzynkę z narzędziami do drobnych napraw. Nawet w najlepiej przygotowanym samochodzie coś może się stać. Wtedy wszyscy będą spokojni, że awaria zostanie szybko usunięta. Kilka śrubokrętów, latarka czy kable rozruchowe nie zajmą dużo miejsca, a mogą wręcz uratować urlop.