Karawaning – dlaczego warto podróżować kamperem?

Istnieje wiele sposobów na podróżowanie – wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego my sami oczekujemy od naszej wymarzonej podróży. Dla jednych będzie liczyć się więc szybkość przemieszczania, a dla innych komfort, który zagwarantuje dany środek transportu.

Czym jest karawaning?

Karawaning to stosunkowo nowy i ciągle rozwijający się sposób podróżowania. Jest to jedna z form turystyki motorowej, w której bazą żywieniowo – noclegową jest przyczepa kempingowa lub samochód kempingowy. Kamper to autonomiczny, zintegrowany pojazd o przeznaczeniu turystycznym. Jest to samochód specjalnie zaprojektowany po to, by umożliwiać pasażerom wygodną podróż, ale także możliwość wypoczynku i regeneracji sił. Zazwyczaj, kampery posiadają wydzieloną część sanitarną, a także miejsce przeznaczone do przygotowywania i spożywania posiłków.

kampery

Kiedy zdecydować się na podróż kamperem?

Jeżeli chcemy podróżować w bardziej niezależny i swobodny sposób, kamper będzie stanowił dla nas idealne rozwiązanie. Dodatkowo, do prowadzanie modeli do 3,5 tony, nie będziemy potrzebowali żadnych dodatkowych uprawnień – zwykłe prawo jazdy kategorii B wystarczy. Kamper to więc idealny pomysł dla tych, którzy nie lubią ograniczeń i lubią podróżować na własną rękę. To świetny pomysł również dla tych, którym nie wystarczają oferty przygotowane przez biura podróży. Jeżeli chcemy uciec od nudy i rutyny, kamper z pewnością ułatwi nam to zadanie.

Zalety posiadania kampera – nieograniczona wolność wyboru

Karawaning ma wiele różnego rodzaju zalet. Po pierwsze, przemieszczanie się przy pomocy samochodu kempingowego daje ogromną swobodę. Tylko my decydujemy o naszym rozkładzie jazdy i planie naszego dnia. Chcemy dłużej pospać? Nie ma problemu – posiadając kampera, możemy sobie na to pozwolić! Spodobało nam się odwiedzane miejsce? Dzięki swobodzie przemieszczania się, którą daje kamper, możemy zostać w nim na trochę dłużej i do woli nacieszyć się jego urokami.

Kamper – czyli nasz zastępczy dom na kółkach

Kolejną z zalet karawaningu jest to, że podróżując kamperem, nie musimy przejmować się zakwaterowaniem. Dzięki temu, że nasz pojazd posiada wszelkie, niezbędne do życia udogodnienia, nie zawracamy sobie głowy rezerwacją noclegów czy wielogodzinnymi poszukiwaniami idealnego hotelu. W tej kwestii, kamper to niesamowita oszczędność – bowiem hotele i noclegi często stanowią sporą część naszego wakacyjnego budżetu.

wypożyczalnia kamperów

Na wakacje z czworonogiem – tylko kamperem!

Wszyscy posiadający czworonożnego przyjaciela, wiedzą jak trudno jest czasami zorganizować wakacyjny wypad ze swoim pupilem. Ograniczenia narzucane przez różne środki transportu, takie jak samolot czy pociąg, niejednokrotnie skutecznie odbierają nam chęci do podróżowania. Wiele osób nie chce lub nie może zostawić swojego psa lub kota pod opieką znajomych czy rodziny, co w skrajnych przypadkach prowadzi do rezygnacji z urlopu. Samochód kempingowy dysponuje o wiele większą przestrzenią niż zwykłe auto osobowe, co sprawia, że nawet sporych rozmiarów pies będzie czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie.

Co zabrać na wakacje?

Posiadając kampera, nie musimy już dłużej przejmować się tym, co zabrać ze sobą na wakacje. Ogromna pojemność pojazdów tego typu, umożliwia zapakowanie do niego praktycznie wszystkiego – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Właściciele kamperów mogą przygotować się na wakacyjny wypoczynek, jak żaden inny turysta i zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebują.

kamper

Karawaning – minusy podróżowania kamperem

Oprócz wielu plusów, karawaning ma także swoje minusy – bowiem wszyscy doskonale wiemy, że idealny środek transportu nie istnieje.

Jednym z głównych minusów kampera jest z pewnością jego rozmiar. Waga kampera może uniemożliwić nam poruszanie się po niektórych, dostępnych dla mniejszych samochodów drogach, co może czasami skutkować wydłużeniem zaplanowanej przez nas trasy. Ponadto, kampery są dość wysokie, co może uniemożliwić przejazd pod niektórymi wiaduktami i mostami, szczególnie tymi nieco starszymi. Niestety, spore rozmiary naszego kampera mogą stać się przez to powodem rezygnacji z odwiedzin w niektórych ciekawych miejscach.

Kampery potrzebują także większych, odpowiednio przystosowanych parkingów. Kamper nie zaparkuje wszędzie, nie da rady również wjechać w wąskie i trudno dostępne uliczki.

Kolejnym minusem podróżowania kamperem jest to, że często, na dłuższą lub krótszą chwilę, będziemy zmuszeni opuścić nasz dom na kółkach. Kampery są narażone na częstsze kradzieże i włamania – w środku przewozimy czasami sporo cennych rzeczy, które mogą być dodatkową pokusą dla złodziei

Kampery, choć nie są idealne, stanowią bardzo interesującą i ekonomiczną opcję podróżowania. Dzięki karawaningowi możemy zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Kamper, jak żaden inny środek transportu, daje nam niemal nieograniczoną swobodę. Podróż kamperem, oczywiście odpowiednio zaplanowana, może stać się niezapomnianym i niesamowitym przeżyciem. To idealny pomysł na spędzenie urlopu, w nieco inny, bardziej spontaniczny i nieszablonowy sposób.