Kategorie prawa jazdy – wszystko, co warto wiedzieć.
Prawo jazdy jest to dokument, który potwierdza uprawnienia danej osoby do prowadzenia pojazdów silnikowych na drogach publicznych. Co więcej, taki dokument wydawany jest przez odpowiednie organy państwowe, regionalne lub samorządowe. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę o przydatności posiadania takich umiejętności, jak prowadzenie pojazdu, dlatego też nikogo nie dziwi, że obecnie widoczne jest ogromne zainteresowanie, co do zdobycia tego właśnie dokumentu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że prawo jazdy nie obejmuje tylko i wyłącznie jego jednego typu, który uprawnia do kierowania samochodem osobowym, ale istnieje również kilka innych kategorii dodatkowych, które po ich ukończeniu uprawniają nas do poruszania się innego rodzaju pojazdem. Kategorie prawa jazdy to dosyć rozbudowany temat, który zdecydowanie potrzebuje dogłębnego przeanalizowania.
Zobacz również ile kosztuje prawo jazdy 2020
Prawo jady kategorii AM
Co ciekawe, jest to nowość na rynku i obowiązuje od całkiem niedawna, bo dopiero od 2013 roku. O prawo jazdy tej konkretnej kategorii ubiegają się głównie nastolatkowie, którzy nie mogą jeszcze przystąpić do egzaminu na kategorię B, więc decydują się na wcześniejsze zdobycie prawa jazdy kategorii AM, które zapewnia im nic innego, jak kartę motorowerową. Warto również zdawać sobie sprawę, że aby móc ubiegać się o nie, osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę swoich rodziców lub innych opiekunów prawnych, z racji na swój wiek. Co więcej, należy zdawać sobie sprawę, że uprawnienia, które daje nam ten własnie dokument zapewnia także każda inna pozostała kategoria.
Prawo jady kategorii A
Kategoria ta przeznaczona jest z kolei dla motocyklistów. Co ciekawe, o prawo jazdy tej kategorii możemy ubiegać się dopiero w momencie osiągnięcia przez nas pełnoletności. Tutaj również wyróżnia się podkategorie m.in. A1 i A2, które odpowiadają za inne uprawnienia i nałożone zasady na osoby ubiegające się o nie.
Przeczytaj ile kosztuje wymiana opon
Prawo jady kategorii B
Na samym początku (zaraz po kategorii A) zdecydowanie warto powiedzieć o wcześniej wspomnianej także kategorii B. Jest to kategoria, która pozwala nam na kierowanie samochodami osobowymi. Jednocześnie więc jest to najpopularniejszy rodzaj prawa jazdy w naszym kraju, który posiada zdecydowana większość dorosłych osób w Polsce. Ponadto niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że mając prawo jazdy kategorii B jesteśmy uprawnieni do kierowania ciągnikami rolniczymi, czy chociażby do ciągnięcia lekkiej przyczepy bez hamulców.
Warto dodać, że wyróżnia się tutaj także chociażby kategorię B1. Jesteśmy wtedy uprawnieni do kierowania czterokołowym lub trójkołowym pojazdem, którego masa nie przekracza 400 kg, a taki rodzaj prawa jazdy możemy zdobyć już w wieku lat 16.
Prawo jady kategorii C
Kolejną opcją jest chociażby kategoria C, która przeznaczona jest dla kierowców ciężarówek. Warto również wspomnieć, iż dokument oznaczony literą C uprawnia bowiem do kierowania samochodami o masie powyżej 3,5 tony. Czyli jest to alternatywa przeznaczona dla osób chcących w przyszłości pracować w transporcie, czy chociażby handlu.
Prawo jady kategorii D
Jest to kolejna kategoria skierowana głównie do przyszłych kierowców autobusów. Uprawnia ona do kierowania autobusem, w którym podróżuje maksymalnie 17 osób i co ciekawe, pojazd ten nie może mieć więcej niż 8 metrów długości. Warunkami, które trzeba spełnić, aby móc starać się o prawo jazdy tej właśnie kategorii jest chociażby wcześniejsze wyrobienie sobie prawa jazdy kategorii B, a także skończenie 24 roku życia. Co więcej, w kategorii tej wyróżnia się także wiele podkategorii, gdzie każda z nich nadaje inne uprawnienia. Wyróżnia się chociażby podkategorie, takie, jak np. D1, D+E, czy D1+E.
Przeczytaj: Jak przewozić dziecko w samochodzie
Jak widać, kategorii prawa jazdy jest naprawdę wiele i w znacznym stopniu różnią się one od siebie. Każde z nich uprawnia nas do kierowania innego rodzaju pojazdem, a zdobycie każdego z nich odbywa się na innych zasadach. Warto jednak posiadać chociaż najmniejszą wiedzę na temat każdej z nich tak, abyśmy mogli być zorientowani w tym właśnie temacie, który przecież w obecnych czasach nieustannie zyskuje na znaczeniu.