Na jakie samochody nie jest wymagane prawo jazdy?

Nie wszyscy mają świadomość, że obecnie na rynku są dostępne pojazdy, na które nie trzeba posiadać uprawnień do prowadzenia samochodów. Jakie auta można zatem bez żadnego problemu prowadzić bez prawa jazdy?

Przepisy dotyczące samochodów, którymi można jeździć bez prawa jazdy

Warto wiedzieć, że autami bez prawa jazdy są czterokołowe min icary. Wspomniane samochody z roku na rok coraz bardziej zdobywają krajowy rynek motoryzacyjny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mini cary są pojazdami stosunkowo niewielkich rozmiarów. Godny uwagi jest fakt, że są to dwuosobowe, czterokołowe samochody, które nie są w stanie rozwinąć większej prędkości niż 45 km/h. Obecnie na polskich drogach można bardzo rzadko je zaobserwować.

Wspomniane samochody umożliwiają jednak na samodzielne jeżdżenie po drogach bez posiadania prawa jazdy. Ponadto mini cary są w budowie bardzo zbliżone do samochodów osobowych. Oczywiście mogą być także oficjalnie zarejestrowane jako motorowery. Nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy, by prowadzić omawiane pojazdy.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mini cary projektowane są przez producentów w taki sposób, by ciężar mógł być równo rozłożony. Jest to bardzo korzystne przede wszystkim ze względu na to, że auto nie będzie mogło dachować. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które jeszcze nie ukończyły 18 lat, a są zainteresowane poruszaniem się samochodem po mieście.

prawo jazdy kategorie

W jaki sposób można prowadzić w Polsce samochód bez prawa jazdy?

Warto wiedzieć, że w Polsce z roku na rok coraz częściej rejestrowane są “mikrosamochody”. Godny uwagi jest jednak fakt, że do ich prowadzenia uprawniają następujące kategorie: AM lub – B1, B, A. Ponadto czterokołowce lekkie można prowadzić bez żadnego problemu z kategorią B1, B oraz A. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że bez wspomnianego prawa jazdy można prowadzić tzw. mini car. Jakie auto bez prawa jazdy można zatem bez żadnego problemu kupić?

Samochód bez prawa jazdy -Aixam L6e

Samochodem można poruszać się bez prawa jazdy już od 14 roku życia. Pojazd charakteryzuje się pojemnością 400 cm, a także mocą 5 KM. Omawiane auto zostało ponadto wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że samochód nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku dłuższych podróży.

Aixam JDM

Uważany jest za najlepszy model w kategorii mikroaut. Bardzo często wymienianym atutem tego auta, jest fakt, że karoseria została przez producenta dodatkowo wzmocniona włóknem szklanym. Warto zaopatrzyć się w samochód także ze względu na bardzo wysokiej jakości silnik japońskiej produkcji, marki Janmar. Nie tylko nie posiada on paska rozrządu, ale jest praktycznie bezawaryjny.

Przeczytaj: Kategorie prawa jazdy

Aixam Crossline

kategorie prawa jazdy

Samochód charakteryzuje się przede wszystkim bardzo przestronnym bagażnikiem. Minimalna jego pojemność w przypadku rozłożonych siedzeń wynosi aż 1100 l. Z kolei maksymalna ładowność pojazdu wynosi 260 kg.

Jest to auto trzydrzwiowe, w którym mogą jechać dwie osoby. Godny uwagi jest również fakt, że promień zakrętu w przypadku omawianego samochodu wynosi 4 m. Należy również wiedzieć, że maksymalne obciążenie dachu wynosi 35 kg.

Zaletą auta może być także wielofunkcyjna kierownica. Ponadto na uwagę kierowców zasługuje również welurowa tapicerka. Samochód nie tylko posiada ABS, ale również elektryczne szyby zarówno przednie, jak i tylne.

Przeczytaj: Ile kosztuje wymiana opon

Aixam City

Jest to pojazd produkowany już od 2010 roku. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że linia „Compact”, którą obecnie tworzą aż cztery wersje modelu City, jest to podstawowa linia w katalogu omawianego producenta. Kierowcy powinni wiedzieć, że Aixam City dostępny jest obecnie w następujących wersjach: Evo, Pack, GTO i Premium. Wspomniane wersje oczywiście będą różniły się między sobą rozmiarami, a także detalami nadwozia i wnętrza.

Należy również mieć świadomość, że model w każdej z odmian będzie wyposażony przez producenta w silnik diesla o mocy 5,4 KM. Ponadto do jego prowadzenia w zupełności wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Jeździć można nim zatem już po ukończeniu 14 roku życia. Warto także zaznaczyć, że model od 2015 jest także oferowany w wersji po faceliftingu.