Najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce

Po polskich drogach cały czas porusza się stosunkowo niewiele samochodów elektrycznych. Ta tendencja jednak powoli się zmienia i każdego miesiąca przybywają nowe pojazdy napędzane energią elektryczną.

Zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne w Polsce w dalszym ciągu nie są jeszcze popularne, ponieważ zarobki ludzi nie są wystarczająco duże. Marki samochodów elektrycznych, jakie występują w kraju, to między innymi Nissan, Renault, BMW, Skoda oraz Tesla. Jednym z prekursorów był Nissan Leaf, który zadebiutował w 2017 roku. Od tego czasu jest jednym z najpopularniejszych elektryków w Polsce. Jego design jest stonowany oraz minimalistyczny. Na wyróżnienie zasługuje również innowacyjny system wsparcia kierowcy, który działa bez żadnych zarzutów. Wnętrze pojazdu jest przestronne, a bagażnik jest niezwykle pojemny. Na uwagę zasługują również jego wymiary. Długość samochodu wynosi 449 cm, natomiast szerokość 203 cm. Przy tych wymiarach pojemność bagażnika to 435 litrów. W sprzedaży dostępne są dwie wersje silnikowe. Każdy model został wyposażony w przedni napęd. Pierwszy silnik to 40 kWh posiadający 1-biegową przekładnię redukcyjną. Moc pojazdu wynosi 150 KM, a maksymalna prędkość 144 km/h. Mocniejszy silnik Leaf e+ 62 kWh również posiada 1-biegową przekładnię redukcyjną, ale prędkość maksymalna wynosi 157 km/h.

Moc silnika wynosi 217 KM, a jego zasięg to 385 km. Czas potrzebny na naładowanie mniejszej baterii to 60 minut. Oczywiście zalecane jest korzystanie z szybkiej ładowarki 50kW. Użycie ładowarki pokładowej jest znacznie bardziej czasochłonne, ponieważ pełne naładowanie zajmuje ponad 7 godzin. Nissan Leaf z silnikiem 150 KM jest dostępny za około 150 tysięcy złotych. Każda wersja posiada gwarancję na 5 lat, a na akumulator trakcyjny przysługuje gwarancja 8-letnia. BMW i3 jest z kolei najmniej awaryjnym modelem samochodu z całego zestawienia. Koszty ładowania jednak nie zawsze wynoszą mniej niż eksploatacja auta posiadającego silnik spalinowy.

auto elektryczne

Polecane samochody elektryczne

Jest to auto, które z powodzeniem można wykorzystywać do codziennych dojazdów do pracy. Posiada również dobre przyspieszenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to samochód niezwykle oszczędny, a jednocześnie nowoczesny. W kwestii wizualnej auto wypada bardzo dobrze, ponieważ właściwe proporcje zostały zachowane. Duże, a jednocześnie wąskie koła doskonale pasują do jasnej karoserii. Małe światła do jazdy dziennej zostały wyposażone w diodowe paski.

Najlepiej wygląda jednak wnętrze samochodu. Wszystko wygląda naturalnie i dobrze ze sobą współgra. Deska rozdzielcza zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ została wykonana niezwykle dobrze. Mimo wielu dodatków wnętrze ma wystarczająco dużo przestrzeni, żeby zapewnić wysoki komfort jazdy. Auto jest nowoczesne i dlatego musi się przede wszystkim dobrze prezentować. Wykorzystano materiały o najwyższej jakości, dzięki czemu są bardzo przyjemne w dotyku. Elektryczny silnik jest praktycznie niesłyszalny podczas jazdy. BMW i3 niezwykle szybko przyspiesza, jednak prędkość maksymalna to 150 km/h. Niestety auta elektryczne mogą rozwijać ograniczoną prędkość i jest to ich jedyny minus. Zasięg samochodu wynosi około 210 km, co jest całkowicie wystarczające, żeby poruszać się swobodnie po mieście. Marka BMW na swojej stronie internetowej zamieściła również wartość, którą zmierzyli w praktyce. Samochody elektryczne prowadzi się bardzo dobrze, a połączenie stosunkowo małych kół z lekką karoserią doskonale zdało egzamin. Zapraszamy także do artykułu: Historia aut elektrycznych.

historia samochodu elektrycznego

BMW i3

BMW i3 jest samochodem idealnym do miasta. Następnym samochodem elektrycznym, który jeździ po polskich drogach jest Renault Zoe. Po face liftingu posiada znacznie większy zasięg oraz mocniejszy silnik. Zostały zamontowane nowe światła i zmieniło się także wnętrze, które obecnie przypomina trochę środek nowej wersji Renault Clio. Na szczególną uwagę zasługuje tapicerka, która została stworzona z materiałów przeznaczonych na recykling. Sprawia to, że pojazd jest niezwykle ekologiczny. Na konsoli środkowej został umieszczony ekran 7 cali, natomiast na miejsce tradycyjnych zegarów włożono wyświetlacz 10-calowy. Wszystkie multimedia są całkowicie kompatybilne z Apple CarPlay oraz Android Auto. Za auto po liftingu trzeba zapłacić około 135 tysięcy złotych. Renault przygotowało jednak specjalną okazję dla klientów, żeby zachęcić ich do zakupu pojazdu. Renault Zoe w wersji Zen 135 KM można dostać za 124 900 zł. Należy jednak pamiętać, że oferta dotyczy jedynie tej wersji pojazdu. Pełne ładowanie samochodu może zająć od 3 do 16 godzin. W zależności od tego, jak mocnej ładowarki się używa. Szybkie ładowanie trwa około godziny. Klimatyzacja w aucie jest manualna, a kierownicę pokryto przyjemnym w dotyku materiałem.

Skoda Citigo

Skoda Citigo to model, który posiada wyłącznie napęd elektryczny. Jest stosunkowo tani, ponieważ za najtańsze wersje trzeba zapłacić 82 tysiące złotych. Jest to bardzo funkcjonalny oraz przestronny pojazd, który jednocześnie posiada małe wymiary. Silnik ma moc 83 KM, która jest przekazywana na przednie koła. Pojemność akumulatora wynosi 36,8 kWh, a maksymalna prędkość pojazdu to 130 km/h. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi około 260 km. Przy użyciu szybkiej ładowarki pełne naładowanie baterii nie powinno zająć dłużej niż godzinę. Korzystając z ładowarki o mocy 7,2 kWh czas ten może się przedłużyć nawet do 4 godzin. Warto dodać, że jest to również pierwszy elektryczny pojazd czeskiej marki. W sprzedaży są dostępne dwie wersje wyposażenia, jednak wariant podstawowy Ambition jest całkowicie wystarczający. Auto posiada klimatyzację automatyczną, system monitorowania pasa ruchu oraz bluetooth. Bardziej wymagający klienci mogą zdecydować się na wersję Style z bogatszym wyposażeniem. Zawiera ona gniazdo CCS, które umożliwia szybkie ładowanie o mocy 40kW.

Tesla Model S

Tesla Model S jest największym samochodem z całego zestawienia. Ma długość prawie 5 metrów, a jej cena wynosi 364 990 złotych. Jest dostępna w sprzedaży od 2012 roku, a w 2016 roku został wykonany lifting. Zmieniono przedni zderzak oraz reflektory LED. W skład wyposażenia standardowego wchodzi autopilot, dzięki któremu jest możliwe kierowanie automatyczne oraz hamowanie auta w sytuacji, kiedy na drodze znajdują się inne pojazdy. Na wyróżnienie zasługuje również system audio, który jest idealnie dostosowany do dobrze wygłuszonej kabiny. Wszystkie siedzenia są podgrzewane, dlatego niska temperatura za oknem nie stanowi dla pasażerów żadnego problemu. Kierownica także jest podgrzewana. System filtracji powietrza HEPA skutecznie blokuje przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów i wirusów do wnętrza pojazdu. Warto dodać, że lusterka boczne są przyciemniane automatycznie i składane elektrycznie. Dach zapewnia skuteczną ochronę przed ultrafioletowym promieniowaniem, ponieważ jest przyciemniany. Samochód został również wyposażony w przeciwmgielne światła LED, które zapewniają bardzo dobrą widoczność na drodze. Na uwagę zasługuje również pojemność bagażnika, która po złożeniu siedzeń tylnych wynosi 1645 l. Bez ich złożenia jest równa 744 litry. W przednim bagażniku pojemność wynosi 150 l.