Obowiązkowe wyposażenie do samochodu – o co należy zadbać?

Producenci aut zobowiązani są wypuszczenia na rynek takich pojazdów, które nie stwarzają zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego, dlatego wyposażają je we wszystkie niezbędne elementy. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, my również powinniśmy wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie do samochodu, które musimy nabyć.

Wyposażenie auta

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w Polsce w każdym pojeździe musi znaleźć się:

  •  gaśnica typu ABC,
  •  trójkąt ostrzegawczy.

Oba te elementy powinny posiadać homologację.

Należy pamiętać, aby gaśnicę umieścić w łatwo dostępnym miejscu, tak by można było jej użyć, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Mamy obowiązek dbać o to, żeby była sprawna. Co istotne minimalna pojemność środka gaśniczego powinna wynosić 1 kg. Nie ma jednak konkretnego przepisu, który nakładałby obowiązek jej okresowego legalizowania. Mimo to warto samemu o tym pomyśleć dla własnego bezpieczeństwa. Zalecane jest dokonywanie przeglądu raz do roku.

Trójkąt ostrzegawczy jest przeznaczony do stawiania na drodze lub umieszczania na aucie holowanym. Ma na celu informowanie o zepsutym pojeździe i zapobieganiu najechaniu na niego.

Nie możemy również zapominać o tablicach rejestracyjnych. Powinny być prawidłowo zamontowane i czytelne. Konieczne jest również posiadanie aktualnego przeglądu technicznego pojazdu.

Co jeszcze może być przydatne?

Mimo iż lista obowiązkowych rzeczy jest krótka, warto również zadbać o dodatkowe wyposażenie samochodu. Mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy oraz wezwać odpowiednie służby. Dlatego tak istotna jest apteczka. Coraz częściej producenci dołączają ją do sprzedawanych pojazdów lub kierowcy sami ją kupują w trosce o bezpieczeństwo. Koszt to około 20- 30 złotych a może uratować czyjeś życie. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury dąży do tego, by apteczka samochodowa, była obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

Jeśli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego, uchronić się od mandatu lub po prostu być przygotowani na różne sytuacje w drodze to warto wyposażyć swoje auto również w:

  • kamizelkę odblaskową,
  • komplet zapasowych żarówek,
  • linkę holowniczą,
  • zapasowe koło,
  • zestaw narzędzi.

Pamiętajmy również o tym, że przed wyjazdem poza terytorium kraju należy sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w danym państwie. Pozwoli to uniknąć wysokich mandatów. Dobrze jest nie ograniczać się tylko do elementów, które są konieczne. Warto posiadać wszystko to, co wydaje nam się potrzebne, tak by być przygotowanym na różne drogowe sytuacje.