Podróżowanie kamperem – nowy wakacyjny trend

Podróżowanie kamperem to marzenie wielu ludzi. Kto nie chciałby cieszyć się wyjątkowym poczuciem wolności podczas podróży?
W ostatnich latach zainteresowanie podróżami w kamperze znacznie wzrosło, stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych sposobów spędzania wakacji.
Czy w związku z tym warto zdecydować się wynajem kampera, a może na zakup? To zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Zarówno wynajem kampera jak i kupno powinny być poprzedzone wstępnymi rozważaniami, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Wypożyczalnia kamperów czy zakup?

Jeżeli mamy niewielkie doświadczenie w podróżowaniu kamperem, warto zdecydować się na wynajem. Przede wszystkim, zakup własnego pojazdu nie jest tani. W przypadku pierwszych wakacji kamperem, wynajem jest zwykle lepszą opcją.
Można się przekonać czy to dobry sposób na podróżowanie i czy naprawdę chcemy spędzić wszystkie kolejne wakacje na kempingu.
Kupienie kampera może być opłacalne tylko wtedy, gdy planujemy z niego korzystać przez co najmniej pięć do sześciu tygodni w roku. Dla większości ludzi to cały urlop w ciągu roku, więc nie będzie czasu – a często też budżetu – na inne wyjazdy.
Nie mając 100% pewności, lepiej zdecydować się na wynajem.
Trzeba również wziąć pod uwagę, że mając ograniczony budżet, koszty eksploatacji kampera mogą przekroczyć nasze realne możliwości.
Oprócz kosztów zakupu własnego pojazdu, należy również uwzględnić koszty ubezpieczenia, paliwa, wszelkich napraw, konserwacji i ogólnego utrzymania. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem dokonać realistycznych obliczeń i tym samym sprawdzić, czy w ogóle stać nas na własny samochód kempingowy.

wypożyczalnia kamperów

Plusy i minusy zakupu kampera

Z drugiej strony, jeśli biwakowanie jest naszą pasją i faktycznie chcemy spędzać pięć, sześć lub więcej tygodni w roku w trasie, zakup własnego pojazdu może być opłacalny. W końcu ma też wiele zalet.
Wynajem kamperów często nie jest tanią propozycją, więc jeśli często podróżujemy, zakup może być na dłuższą metę, tańszą opcją.
Z drugiej strony, planując wynajem trzeba się liczyć z pewnymi uniedogodnieniami. Przede wszystkim, rezerwacji należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie wakacyjnym, trzeba też brać pod uwagę minimalny okres wynajmu, poza tym nie zawsze można zabrać ze sobą psa.
Własny pojazd zapewnia wolność i elastyczność, można wyjechać spontanicznie i w dowolnym momencie – czy to na kilka tygodni, czy tylko na jedną noc.
Ponadto można wybrać model odpowiadający indywidualnym potrzebom lub nawet samodzielnie go rozbudować i przerobić.
Własny kamper to ogromne ułatwienie w podróży i wygoda. We własnym samochodzie nic nie stoi aby zabrać w podróż zwierzęta lub niezbędne sprzęty.
Będąc specjalistą lub złotą rączką, można kupić starszy model, który będzie znacznie tańszy od nowego. Ryzyko, że się będzie psuł jest większe, ale można go samodzielnie naprawić i oszczędzić, kupując tańsze części zamienne.

Ci, którzy nie są elastyczni pod względem czasu i mogą podróżować poza sezonem wakacyjnym, mają szansę uniknąć wysokich kosztów za wynajem kampera. Ponieważ są one znacznie droższe w sezonie wakacyjnym, warto planować wynajem w innych terminach.

Te przykłady jasno pokazują, że nie ma jednej słusznej decyzji. Istnieje wiele powodów, które przemawiają za zakupem, ale także przeciwko niemu. Kupić czy wynająć, ostatecznie zależy od indywidualnej sytuacji.
Jak widać, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Zakup – nowy czy używany pojazd?

Nie tylko rodzaj kampera ma wpływ na cenę, ale także jego wiek. Można kupić nowy pojazd za wyższą cenę, ale na rynku są dostępne znacznie tańsze, używane modele. Oba warianty mają zalety i wady:

Nowy kamper – zalety:

  • Nie jest jeszcze zużyty i być może można go nawet zamówić wersję według własnego pomysłu,
  • Ryzyko naprawy jest bardzo niskie w ciągu pierwszych kilku lat, dzięki czemu koszty są łatwe do obliczenia,
  • Nowsze modele są bezpieczniejsze i zużywają mniej paliwa,
  • Jeśli coś się stanie, można skorzystać z gwarancji sprzedawcy.

Z drugiej strony jest on w sumie znacznie droższy od używanego pojazdu i od samego początku wykazuje znaczną utratę wartości. Odsprzedaż nie ma sensu, zwłaszcza po kilku miesiącach czy latach.
I wreszcie, zazwyczaj trzeba zaakceptować długi czas oczekiwania, nawet do roku lub więcej, zanim będzie można odbyć wymarzoną podróż swoim kamperem.

Używany kamper – zalety:

  • Jest znacznie tańszy. Oszczędności szybko mieszczą się w przedziale od czterech do pięciu cyfr,
  • Nie trzeba też czekać, aż będzie dostępny,
  • Może nie spełniać oczekiwań w 100 procentach, ale można samodzielnie, w późniejszym terminie, kilku prostych krokach i za niewielkie pieniądze, dokonać przeróbek.

Trudno jednak określić, w jakim stanie jest kamper z drugiej ręki, co jest oczywiście szczególnie ważne w przypadku pojazdów. Dlatego przed zakupem, wskazane są dokładne oględziny, najlepiej oczami profesjonalisty.
Wiele pojazdów jest jednak zadbanych, w końcu stanowią one „luksus” dla właścicieli.
Są używane przeważnie tylko latem, więc mimo wieku czasami wykazują niewielkie zużycie ponieważ nie są narażone na działanie soli ani innych „zimowych niebezpieczeństw”.
Poza tym jest wiele pojazdów, które nawet po wielu latach mają niewielki przebieg mimo niskiej ceny.
Faktem jest, że kupno nowego pojazdu kempingowego ma swoje zalety, ale większość kupujących wybiera modele używane.