Wszystko co musisz wiedzieć o światłach przeciwmgielnych

Wielu kierowcom wydaje się, że prowadzenie samochodu ogranicza się tylko i wyłącznie do używania kierownicy, operowania pedałami gazu i hamulca, a dodatkowo sprzęgła wraz ze skrzynią biegów. Jest to duży błąd, ponieważ rodzi wiele kłopotów i problemów od strony, chociażby poprawnego korzystania ze świateł przeciwmgielnych. Czym są takie światła, kiedy się ich powinno używać, a także jak korzystanie z nich uregulowane jest od strony prawnej? Innym słowy, wszystko to, co trzeba wiedzieć o światłach przeciwmgielnych.

Czym są światła przeciwmgielne?

Na samym początku warto się oczywiście dowiedzieć absolutnych podstaw, czyli tego, czym tak naprawdę są takie światła, a także jak je włączyć w swoim samochodzie.
Powszechnie kierowcy uważają, że światła przeciwmgielne to te, które włącza się w chwili, gdy najdzie mgła. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie, które może powodować spore problemy. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że światła tego typu powinny być używane w sytuacji ogólnego pogorszenia się widoczności. Mgła jest to jednym z powodów, lecz nie jedynym. Oprócz tego takich świateł powinno się używać również w przypadku np. bardzo intensywnego deszczu, gdy widoczność drastycznie się pogarsza.
Kolejną sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, gdy gromadzi się wiedze z zakresu świateł przeciwmgielnych to, że takie światła posiadają dwie funkcje, które wynikają z ich umiejscowienia w samochodzie. Jak się bowiem okazuje, obecne są w aucie światła przeciwmgielne przednie oraz tylne. Te z przodu używane są do tego, aby oświetlać drogę przed sobą i poprawić przejrzystość powietrza. Z kolei światła przeciwmgielne tylne wykorzystywane są do wskazania pozycji naszego pojazdu. Innymi słowy, są informacją dla innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą jechać za nami o tym, gdzie się konkretnie znajdujemy.

Co odróżnia światła przeciwmgielne od innych świateł?

Jak się łatwo można domyślić, światła przeciwmgielne znacznie różnią się od klasycznych świateł drogowych. Z racji tego, że są one naprawdę mocne, ponieważ muszą sobie radzić z niezwykle ograniczoną widocznością, muszą być również dobrze rozmieszczone w aucie, aby nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.
Na samym początku warto jednak jeszcze wspomnieć o tym, że światła przeciwmgielne przednie nie są obowiązkowe. Często oferowane są więc przez producentów samochodów jako opcja, która oczywiście jest przydatna, lecz nie musi się w aucie znajdować. Z kolei te tylne są obowiązkowe, ponieważ stanowią element sygnalizacyjny równie ważny, jak np. światła ostrzegawcze na wieżowcach czy też na dźwigach.
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać to, że przednie światła przeciwmgielne powinny być umieszczone możliwie jak najniżej, lecz nie bliżej niż na 25 cm do ziemi. Oczywiście pozycja tylnego światła również jest standaryzowana, ponieważ musi ono być informacją dla innych kierowców. Zawsze jest ono umieszczone na lewej stronie pojazdu, w kloszu z pozostałymi światłami.

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

Jak zatem widać, światła przeciwmgielne są niezwykle ważne z puntu widzenia bezpieczeństwa w samochodzie. Warto więc wiedzieć przede wszystkim to, kiedy się konkretnie powinno ich używać, a także jak je włączyć.
Włączenie świateł przeciwmgielnych w samochodzie jest bardzo proste. Najczęściej zrobić to można poprzez wciśnięcie jednego z dwóch guzików, które umieszczone są po lewej stronie kierownicy, tuż przy przełączniku świateł drogowych. Jeden z przycisków włącza światła przednie, a drugi tylne.
Zupełnie osobną sprawą jest jednak to, kiedy się ich konkretnie powinno używać. Z racji tego, że przepisy nakładają obowiązek posiadania w samochodzie tylnego światła przeciwmgielnego, to bardzo precyzyjnie określają również to, kiedy się powinno go używać. Jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów, powinno się takie światło włączyć.
Jak to jednak przedstawia się w przypadku przednich świateł? Co prawda nie są one określone tak dokładnie w przepisach, lecz zaleca się, aby używać ich w sytuacji pogorszonej widoczności, podobnie jak świateł tylnych. Co więcej, przepisy zezwalają na użycie tych świateł na bardzo krętej drodze, a także przed niebezpiecznym zakrętem.

Co grozi za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych?

Jak więc widać po powyższych opisach i przykładach, światła przeciwmgielne to naprawdę bardzo ważne wyposażenie w samochodzie. Mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów danego samochodu, lecz również na pozostałych uczestników ruch drogowego. Nic więc dziwnego, że za nieprawidłowe używanie takich świateł lub też ich niewłączanie w sytuacji, gdy powinno się ich używać, grożą kary. Jakie konkretnie?
W sytuacji, gdy warunki drogowe są bardzo złe, a mimo to nie użyje się świateł przeciwmgielnych, stwarza się zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, za co grozi 200 złotych mandatu oraz 2 punkty karne. Z drugiej jednak strony, używanie takich światem w sytuacji, gdy warunki na to nie wskazują, czyli, innymi słowy, panuje dobra pogoda, takiemu kierowy również grozi mandat, tym razem jednak w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne.