Wymiana oleju silnikowego – ile kosztuje wymiana oleju, jak często wymieniać olej, jaki olej do silnika

Każdy kierowca marzy o tym, aby jego samochód przez długie lata jeździł bezawaryjnie. W tym celu warto zadbać o regularne serwisowanie każdego pojazdu samochodowego. Podczas tej kontroli fachowcy zawsze w razie potrzeby wymieniają olej oraz poszczególne płyny, dzięki czemu samochód jeździ bez zarzutów. Jak często wymieniać olej oraz jaki olej do silnika warto wybrać?

Dlaczego wymiana oleju jest ważna?

Olej silnikowy należy bez wątpienia do jednej z najważniejszych cieczy krążących w jednostce napędowej. Każdy kierowca powinien zatem pamiętać o jego regularnej wymianie. Ciecz ta bowiem w znacznym stopniu zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi elementami jednostki napędowej oraz skutecznie zapobiega jej przegrzaniu się .Ponadto ten niezwykle istotny środek smarny pełni również funkcję wymiennika ciepła. Dzięki temu poszczególne silniki samochodowe zachowują optymalną oraz prawidłową temperaturę pracy.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niedobór oleju w silniku może doprowadzić do wielu poważnych oraz kosztownych awarii. W skrajnej sytuacji może nawet dojść do zatarcia się silnika samochodowego. Tymczasem usuniecie tak poważnej usterki w wielu samochodach nowej generacji, o koszt rzędu około 25 – 30 tysięcy złotych. Warto zatem nigdy nie zaniedbywać wymiany oleju i wykonywać ją we właściwym czasie.

Zobacz również: Jak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów

Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

wymiana oleju w aucie

Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wielu producentów zalecało, aby wymieniać olej w niektórych markach samochodów nawet co 5 tysięcy kilometrów. I nic w tym dziwnego, gdyż dostępne wówczas na rynku motoryzacyjnym oleje miały bardzo niską jakość i w związku z tym bardzo szybko traciły swoje właściwości.
Obecnie tak częste wymienianie oleju jest zalecane tylko w skuterach, motocyklach oraz poszczególnych samochodach wyczynowych bardzo często startujących w zawodach off-roadowych.

Z kolei gdy samochód jest użytkowany na trasach o umiarkowanym obciążeniu to wymiana oleju jest zalecana znacznie rzadziej. Najprostsza zasada mówi o tym, że olej warto zawsze wymieniać w posiadanym samochodzie zgodnie z zaleceniami producenta.

W przypadku posiadania auta o mniej wymagającej jednostce benzynowej należy wymieniać olej co 20 tys. km lub jeden raz w roku. Oczywiście pod warunkiem, że jazda samochodem odbywa się zazwyczaj w bardzo sprzyjających okolicznościach. Nie wskazane są na przykład częste rozruchy silnika, bowiem w takiej sytuacji olej należy wymienić częściej.

W przypadku posiadania samochodu wyposażonego w bardziej wysilone jednostki oraz w przypadku trudniejszej eksploatacji olej należy wymienić zawsze po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów.
Z kolei w sytuacji gdy użytkownik pojazdu bardzo często korzysta z maksymalnych osiągów silnika, jeździ tylko i wyłącznie na krótkich dystansach oraz często po zapylonej drodze, to wówczas olej powinien być wymieniany regularnie co 10 tysięcy kilometrów.

Nieco inaczej przedstawiają się zalecenia w przypadku posiadania silnika zasilanego LPG. W takim przypadku warto klasyczny przebieg samochodu skrócić około 25 procent, bowiem gaz posiada zdecydowanie więcej siarki niż benzyna czy olej napędowy i wówczas olej silnikowy znacznie szybciej się zużywa.

Warto wiedzieć o tym, że mimo iż olej jest wciąż klarowny, to trzeba go wymieniać regularnie, bowiem z czasem traci on swoje właściwości ochronne. W benzynowych silnikach olej praktycznie do kolejnej wymiany powinien zawsze zachować jasną barwę, a w przypadku diesla będzie on zawsze nieco ciemniejszy.

Zobacz również: Ile kosztuje wymiana opon

Jaki wybrać olej do samochodu?

wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Obecnie na rynku motoryzacyjnym wybór olejów samochodowych jest bardzo bogaty. Nic zatem dziwnego, że wielu kierowców bardzo często zastanawia się który z nich warto wybrać, aby w pełni skutecznie uchronić silnik samochodowy przed poważną awarią.

Dziś marki takie jak: BMW, Grupa Volkswagena, Mercedes, Opel oferują klientom własne zestawy olejów silnikowych, jednak nie oznacza to, że można je zakupić tylko i wyłącznie w autoryzowanych serwisach.
Dziś wielu producentów udostępnia swoje wymagania poszczególnym firmom zewnętrznym, więc każdy kierowca może bez problemu się do nich dostosować i wybrać odpowiedni olej silnikowy.

Wybór odpowiedniego oleju nie jest trudny, bowiem większość producentów olejów na swoich stronach internetowych zamieszcza wyszukiwarki, które to pozwalają wybrać z oferty produkty spełniające wymagania poszczególnych silników.

Zobacz również: Wynajem długoterminowy samochodu

Oleje mineralne, półsyntetyki i syntetyki

Ogólnie na rynku motoryzacyjnym są dostępne są oleje: mineralne, półsyntetyki oraz syntetyki. Każdy silnik w zależności od ilości przejechanych kilometrów oraz zużycia musi być wyposażony w olej odpowiedniej lepkości oraz klasy.

Zasadniczo oleje mineralne nie są obecnie polecane, bowiem oferują one znacznie gorsze własności smarne, a różnica w cenie nie jest zbyt duża. Jeśli nasz samochód dotychczas pracował na syntetyku, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest w dalszym ciągu korzystać z tego samego oleju. Może na nim jeździć każdy, niezbyt stary samochód, jeśli silnik nie nie ma dużych wycieków oraz nie jest zbyt mocno wyeksploatowany. Z kolei w sytuacji gdy silnik jest mocno zużyty i spala olej, to wówczas lepiej zdecydować się na używanie oleju o podwyższonej lepkości, czyli mineralnego.
Wybór olejów silnikowych jest na rynku ogromny, zatem każdy właściciel przy posiadaniu odrobiny wiedzy może wybrać idealny dla swego samochodu