Zalety i wady samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne od wielu już lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wielu użytkowników samochodów spalinowych coraz chętniej spogląda na możliwości elektrycznych modeli i coraz częściej podejmuje decyzje o przesiadce właśnie na nie. Zanim jednak porzuci się silnik spalinowy, warto dokładnie przeanalizować to, jakimi konkretnie zaletami cechuje się taki samochód, lecz przede wszystkim, jakie niedogodności płyną z korzystania z niego na co dzień. Innymi słowy, jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych? Co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli zamierza się samochód ładować z gniazdka, a nie tankować na stacji benzynowej?

Jak działa samochód elektryczny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są konkretnie zalety oraz wady pojazdów zasilanych energią elektryczną, najpierw warto się dokładnie dowiedzieć tego, jak takie samochody działają. Bez choćby podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania takiego pojazdu niezwykle trudne może być zrozumienie jego wad i zalet. Zobacz także: Historia samochodów elektrycznych
Klasyczny silnik spalinowy działa w niezwykle prosty sposób. Spalając benzynę, silnik napędza tłoki, które następnie przekazują energię na wał i na koniec na koła. Silnik elektryczny jest znacznie prostszy, ponieważ eliminuje właściwie wszystkie ruchome elementy w samochodzie. Przede wszystkim sam silnik elektryczny nie wstępuje w jednej postaci, lecz najczęściej są to cztery silniki, które obecne są w każdym z kół. Nie czerpią one energii ze spalania paliwa, lecz z baterii, którymi pokryta jest cała podłoga auta. Baterie można ładować poprzez klasyczną ładowarkę w domu lub też na stacjach ładujących. Oczywiście nowoczesne auta elektryczne umożliwiają również doładowywanie akumulatorów podczas jazdy, wykorzystując do tego celu energie pochodzącą z hamowania.

samochody elektryczne w polsce
samochody elektryczne w Polsce

Zalety samochodów elektrycznych

Jakie są jednak konkretnie zalety samochodów elektrycznych, które mogą spowodować, że faktycznie takie auto warto będzie wybrać i porzucić do tej pory używane samochody spalinowe? Jak się okazuje, takich zalet jest naprawdę sporo.
Zdecydowanie najważniejszą zaletą samochodów elektrycznych jest znacznie niszy koszt eksploatacji takiego samochodu. Rzecz jasna zaleta ta wynika z kilku pomniejszych cech użytkowych takiego auta. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że samochód elektryczny nie spala zupełnie paliwa. Oznacza to, że można go albo niewielkim kosztem naładować w domu, lub też korzystać z wielu dostępnych za darmo ładowarek rozsianych po całej Polsce. Ogromne oszczędności płyną również z niewielkiej awaryjności takiego samochodu. Nie można bowiem zapominać o tym, że pozbawiony jest on ogromnej ilości ruchomych części w postaci silnika, oraz elementów przekazujących napęd na koła. Cała konstrukcja auta elektrycznego jest znacznie prostsza, składająca się z mniejszej ilości części, a przez to siłą rzeczy jest mniej awaryjna. Na koniec warto również pamiętać, że wydatki, które się ponosi na takie auto, są o wiele stabilniejsze. Cena energii elektrycznej nie podlega tak silnym wahaniom jak cena ropy.
Oczywiście eksploatacja to nie jedyna zaleta, którą może poszczycić się auto na prąd. Oprócz tego warto tu oczywiście wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Samochód na prąd nie generuje swoim działaniem absolutnie żadnego zanieczyszczenia. Nie tylko tego w postaci wydobywających się z niego gazów, lecz również zanieczyszczenia dźwiękowego. Auto na prąd nie hałasuje tak, jak robi to samochód spalinowy.
Nie można także zapominać o tym, że mniej skomplikowana konstrukcja auta przekłada się na znacznie mniej skomplikowaną jego obsługę. Dzięki temu auto prowadzić może właściwie każdy, ponieważ nie ma tu skrzyni biegów, a także obecne są w aucie liczne asystenty i pomoce ze strony komputera.
Zalety z posiadania auta elektrycznego pochodzą również od strony prowadzenia takiego pojazd. Dzięki temu, że nie posiada on silnika spalinowego, skrzyni biegów i sprzęgła, auto to prowadzi się zupełnie inaczej. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o potężnym momencie obrotowym pochodzącym z elektrycznego silnika, który przekazywany jest bezpośrednio na koła. Dzięki temu nie występują tu tak duże straty energii, przez co auto elektryczne przyśpiesza naprawdę bardzo dynamicznie. A dzięki temu, że cała jego podłoga składa się z ciężkich akumulatorów, środek ciężkości takiego pojazdu jest bardzo nisko, co powoduje, że samochód prowadzi się pewnie i bardzo stabilnie.

auto elektryczne

Wady samochodów elektrycznych

Choć auto na prąd to naprawdę całkiem długa lista najróżniejszego rodzaju zalet, to jednak nie można zapominać o tym, że oprócz nich charakteryzuje się on także kilkoma bardzo nieprzyjemnymi wadami. Jakie zatem wady posiada samochód elektryczny i na co trzeba uważać, gdy rozważa się nabycie takiego pojazdu?
Nie da się ukryć, że obecnie najważniejszą wadą samochodu na prąd, jest jego bardzo niski zasięg. W przypadku auta spalinowego z silnikiem diesla zasięg to nawet około 1000 kilometrów. Dobrej klasy samochód elektryczny, który zostanie przestawiony w tryb największego zasięgu, czyli obetnie mu się znacznie osiągi, rzadko kiedy pokona 300 kilometrów. Co również niezwykle istotne z użytkowego punktu widzenia, czas ładowania takiego auta jest znacznie dłuższy niż tankowanie nawet największego baku. Jeśli chce się zatankować auto spalinowe, wystarczy na to kilka minut. Jeśli jednak chce się naładować samochód elektryczny, to trzeba na to poświecić często nawet kilka godzin. Jasno więc widać, że wyprawa wakacyjna na drugi koniec kraju, robi się w tym momencie bardzo trudna. Nie tylko nie uda się dojechać do miejsca docelowego na jednym ładowaniu, lecz również cała podróż z powodu długiego czasu ładowania znacznie się wydłuży.
Innego typu bardzo ważną wadą jest także to, że obecnie nie ma jeszcze tak dużej ilości stacji ładujących, jak ma to miejsce w przypadku stacji benzynowych. Można się nawet spotkać z sytuacją, gdy w danym rejonie kraju w promieniu kilkudziesięciu kilometrów zwyczajnie nie da się naładować auta, co rodzi oczywiście sporo komplikacji.
Rozważając zakup takiego samochodu, pamiętać również trzeba o tym, jak duże są to pieniądze. Auto na prąd, nawet to podstawowe, jest często nawet 3 razy droższe, niż przedstawiciel tej samej kasy z silnikiem spalinowym. Co więcej, pamiętać trzeba również o tym, że auta elektrycznego nie da się serwisować w małym warsztacie. Niezbędny jest do tego autoryzowany serwis, który po pierwsze będzie wiedział jak taki samochód obsłużyć, a po drugie, będzie do tego posiadała odpowiedni sprzęt. Rzecz jasna tak mały rynek serwisów powoduje, że ceny w nich są naprawdę bardzo wysokie. Szybko więc okazuje się, że niska awaryjność takiego pojazdu wcale nie musi powodowa, że nie będzie się płaciło wiele pieniędzy na jego serwisowanie.

Podsumowanie

Widząc powyższe wady oraz zalety samochodu elektrycznego, na koniec trzeba sobie odpowiedzieć, czy warto go kupić, czy też może jednak lepiej pozostać przy samochodzie spalinowym?
Jeśli tylko koszt, który trzeba na taki pojazd ponieść, nie jest dla kogoś zbyt duży i daną osobę zwyczajnie stać na zakup takiego pojazdy, to zdecydowanie warto. Późniejsze oszczędności szybko zwracają cenę auta, a wrażenia płynące z jego prowadzenia są naprawdę bardzo przyjemne.